Käesolev veebileht kasutab küpsiseid. Lisateavet küpsiste kasutamise ja seadistamise kohta leiate siit.

Palju õnne, Numeri

1.oktoobril tähistas IMG Numeri oma 30. sünnipäeva. Selliste suurte tähtpäevade puhul on ikka heaks tavaks, et sünnipäevalapsest hea sõnaga meenutusi pajatatakse. Teemegi seda numerlaste lugudega, mida Gaute Kivistik on mõnusa ja mitte nii väga tõsise kastmega vürtsitanud 😊.

Alguste algus

Numeri puhul võiks tema saamisloost ehk ka lausa pikema dokumentaalfilmi valmis saada, sest ettevõtte sünni ja ajalugu on sama kiire, kirju ja alati uuele avatud olnud nagu kogu meie armsa Eesti riigi lugu tervikuna.

Tänane Numeri on nagu Emajõgi, mis on suureks saanud tänu sellele, et temasse suubub palju väikseid jõgesid. Vaatame neid allikaid ja ojakesi lähemalt ja paneme ühele neist nimeks Eventus EA. Nagu nii mõnigi tänaseks suureks paisunud jõgi, hakkas ka see voolama Tallinnas Võllamäelt. Miks selle kandi pinnas nii viljakas on jääb kunagi geoloogide uurida aga pärit on sealt nii Hansapank kui hulk teisi ettevõtteid, kes otseselt ja kaudselt tänase Numeri saamisloos tähtsat rolli mängivad.Ettevõtte stardiaasta on 1992. Põgus pilk ajaloos tagasi annab kätte meeleolud, millised toona tooni andsid. 1992 aasta alguses nii nagu täna, oli ka siis või kogu riigis otsa saanud. Märtsis sai Eesti  esimese internetiühenduse, juunis kehtestati Eesti kroon ja viis päeva pärast ettevõtte sündi andis president Lennart Meri Riigikogu ees ametivande.Hea raamatupidamisfirma loomiseks on tähtis, et keegi ei teaks raamatupidamisest eriti midagi aga teaks peamist- ilma raamatupidamiseta ei saa!

Urve ja Eha püüavad lennujaamas kliente

Ja kindlasti ei saanud juba siis numbreid enam arvelaual kokku lüüa ning selleks, et deebetid ja kreeditid ikka klapiksid, oli vaja mingit programmi. Ise tehtud, hästi tehtud! Sel ajal sobis see veel tarkvara kohta. Kuna Urve oma kolleegidega oli juba pikalt EKE süsteemi aruandeid arvutisse söötnud ja sealt ilusaid koondnumbreid välja võlunud, oli asjade loomulik käik, et ilusa nimega osakonna – majandusanalüüsi labori asemel registreeriti oma firma EKE Audit. Kui siis terve 1991.a. oli tööd tehtud, oli paras aeg sellele üks väike võsukene tekitada. Nii sündis Eventus EA ja kuna numbrid olid Urve suured sõbrad juba ammu, hakkaski ta 1.oktoobrist 1992 loodud firmat vedama, koondades enda ümber veel 4 kolleegi. Klientideks tulid põhiliselt välisfirmade Eesti tütrekesed. Eesti ärimehed olid harjunud, et nende numbrid peavad jääma firmasse. Seda, et arvepidamist saab ka sisse osta, võeti omaks samm-sammult. 1996.aastal liitus firmaga ka Eha ja samal aastal oli selge, et Eventus jääb ellu ja paras aeg on nabanöör emaga läbi lõigata. Samas ei kadunud vanema tugi kuskile ja kuni 2007.aastani areneti edasi ühe perekonnana.

Üheksakümnendatel äri tehes tuli leidlik olla. Kui keegi välismaa ärimees või ärinaine Eestisse tuli, olid Urve ja Eha neil lennujaamas vastas ja rääkisid, et meil siin praktiseeritakse ka  raamatupidamist ja väga heal tasemel. Välismaalased kes arvasid, et siin alles võeti hiljuti elekter kasutusele ja süüakse siiani mütsiga suppi, pidid positiivselt pettuma.

Ardo ei taha suhkruvatti teha

Sätime taas tahavaatepeegli fookusesse ja vaatame kuidas IMG Numeri aegade jooksul on saanud selliseks nagu teda täna teame. Ennist oli juttu Võllamäest. Selle maagilise paiga mõju Eesti majanduselule on oluline. Meie ettevõtte arengut silmas pidades on väga oluline, et seal tegutses üks tore Eesti mees-nimeks Ardo, kellele tuli pähe mõte…. teeks õige oma firma! Vahvleid Ardo väga hästi ei osanud küpsetada. Vähemalt tööstuslikes kogustes. Suhkruvatt oli ka igav.  Aga firma teha tuli. Vana aeg oli läbi saanud ja uut tuli hakata ise looma. Numbreid aga Ardo tundis ja väga hästi.  Sündis tõenäoliselt tolle aja kõige pikema ja ilusama nimega ettevõte – IMG Investeeringukontrolli AS.

Pikkamisi aga selgus, et ei ole väga investeeringuid ja ei ole ka väga midagi kontrollida, aga maksuametile meeldis kontrollida, seepärast oli vaja tegeleda ka tülika raamatupidamisega. Ei teagi mis Ardost saanud oleks kui tal poleks üks hea mõte teise järel pähe tulnud. Ta otsis üles proua Maie, kes kenasti pensionipõlve pidas, sokke kudus ja oma raamatupidaja talenti ja annet ainult endale hoidis. Pika aga kena palumise peale otsustas Maie poissi aidata. Väga vähesed aga uskusid nii võimatut asja nagu seda, et raamatupidamisega on võimalik ka raha teenida. Maie abiga, kes kutsus endale kogu aeg ka abilisi juurde, hakkas selline ilmvõimatu asi aga teoks saama. Varsti oli juba 10 raamatupidajat ja kliendid ukse taga järjekorras. Nimi oli ka ettevõttele vahepeal uus pandud. IMG Konsultant. See on ikka nagu lühem kui eelmine ja on parema meelsusega ka. Ei kontrolli nagu piletikontroll vaid konsulteerib ehk aitab.

Inga teeb suuri tegusid

Aga nüüd toome jutu sisse tegelasi juurde. Avaneb eesriie ja lavale astub Inga!Tegelikult oli ta  ettevõtluselavale astunud juba siis kui lava alles ehitati, ehk siis kohe kui võimalik. Sihikindlus ja hea vaist oli põhjus miks tal 1998 aastaks oli juba korralik raamatupidamisbüroo Dexter nimeks. Töötajaid oli, kliente oli ja tavalised inimesed olekski olukorraga rahul olnud.  Aga suuri tegusid sellise suhtumisega ei tehta.

Löödi käed ja ühendati jõud.  Raamatupidamine oi selleks ajaks väga keeruliseks muutunud ja IT valdkonnas oli Eesti alles tõestamas, et ta on maailma juhtriik. Ilma raskusteta pole neid võimalik ka ületada ja elu oleks igav raha taskusse kühveldamine. Meie ettevõtte nägu aga hakkas omandama juba ka nimeliselt täna tuntud kuju ja kõla. Dexteri ja IMG Konsultant raamatupidamisosakonna ühinemisel sai alguse IMG Numeri.

Igatahes tuult saadi purjedesse kõvasti, Inga oli kõva müügimees, oli päevi kus iga tunni tagant kirjutas jälle mõne uue kliendiga lepingule alla.  Ka nüüd oleks tavalised inimesed jäänud jälle ehk kogu asjade käiguga rahule kuid meie loo peategelased siiski mitte. Sarnsaselt mõtlevatel inimestel on  kena komme vaatamata maailma suurusele kõige kiuste teineteist üles leida. Eriti kui see sarnaselt mõtlev inimene ei ela tuhandete kilomeetrite kaugusel vaid siin samas kohe päris kõrval.

Kas saatus või puhas juhus?  Selge on, et 2012 aastal on Eventus ja IMG Numeri üks ettevõte-liites kõikide eelnevate kogemuse ja kompetentsuse  üheks suureks teadmiseks kuidas raamatupidamist tehakse. Õigesti.

Kadri tuleb ja võtab juhtimise üle

Suured muutused- 2020. aastal liitus juba päris hästi kokku kõlava kooriga Kadri.

Urve, Inga ja Eha tundsid ühel hetkel, et on auga veidi rahulikumas tempos töö tegemise välja teeninud ja kutsusid Numerit juhtima Kadri.

Kadril juba juhtimiskogemust jätkus, nii  märkas ta üsna pea et mõned noodid selles kooris lähevad veidi mööda. Suure kultuurihuvilisena hakkas ta seda uute strateegiatega usinalt muutma.

Selleks, et Kadril ikka piisavalt põnev oleks viskas universum korraliku vingerpussi ja saatis koroonaajastu alates kõik numerlased kodukontoritesse. Kadri selle ees tagasi ei kohkunud ja juhatas kindlal käel sisse täiesti uue töötegemise rutiini. Nii on tänaseni raamatupidajatel vabadus valida kus neile just enim tööd meeldib teha, mõnusas kontoris koos kolleegidega või koduses rahulikus miljöös.

Tänaseks on selge et muutused ei olegi nii hirmsad kui alguses tunduda võivad ja nüüd ootavad kõik numerlased pikisilmi 2023. aasta kevadel uude ja uhkesse kontorisse kolimist.

Kolm riiki ja rahvast

Paneme jälle mõttelise vokiratta vurisema,  kaminas halud praksuma ja meie meenutused  võtavad geograafilise pildi pisut laiemaks teha. Niisiis- Eesti, Läti ja Leedu. Kolm riiki ja rahvast. Nii erinevad ja nii sarnase ajalooga. Meil kolmel on suur hulk neid asju mida me isegi ei pea rääkima, saame neist kõigist ühtmoodi ja ilma sõnadetagi aru. Koostöö Läti partneritega algas 2010 aastal. Leedukatega läks aega kaks aastat rohkem- aga Leedu on Eestist kaugemal ka. Kui jala minna siis teebki 2 aastat. Eriti kui sinuga tahetakse ühineda.

Lisaks töisele suhtlemisele on läbi aastate olnud ka ühiseid meelelahutuslikke momente. Näiteks ühised suvepäevad. Neid saab siiani soojalt meenutada. See, et suvepäevad tänasel päeval soiku on jäänud, pole kindlasti inimeste süü. Lihtsalt raskeks läks ära arvata mis päeval Eestis suvi on.  Aga õnneks on olemas sünnipäevad ja neil saab ju ikka käia.

Kui täna vaadata näiteks 30aastase Numeri kodulehekülge ja püüda kujutada ette, et seal ei oleks midagi Läti ja Leedu kontorite kohta-oleks palju vaesem tunne. See ei oleks tänane Numeri. Rahvusvaheline, laiahaardeline ja kõikide partnerite kogemusi ühendav.

Palju õnne veelkord meile kõigile!

 

Päise foto tegi Raul Valgiste