Käesolev veebileht kasutab küpsiseid. Lisateavet küpsiste kasutamise ja seadistamise kohta leiate siit.

Noored numerlased ja nende mentorid- Leena ja Victoria

Nii alustava raamatupidaja kui ka mentori ja juhendaja rollis olemine on omaette väljakutse, millega olete ilusti hakkama saanud. Räägime veidi sellest kogemusest.

ÕPIHIMULINE JA HOOLIV VICTORIA

Miks sa valisid raamatupidaja elukutse ja töö raamatupidamisteenuse büroos? Kas see oli teadlik valik, et tahad töötada raamatupidamisteenuse büroos?
Pärast kooli lõpetamist sain aru, et tahan töötada finantsvaldkonnas. Seetõttu valisin Tallinna Tehnikaülikooli astudes ärinduse õppekava. Aga enne õpingute algust ja isegi esimese kolme semestri jooksul mõtlesin ja valisin, millist suunda valida. Uurisin kõiki õppekava raames pakutud suundi ja valisin raamatupidamise,sest mulle oli see kõige lähedasem ja huvitavam.
Raamatupidamisbüroos töötamisele ma ausalt öeldes ei mõelnud. Mul oli tunne, et ilma töökogemuseta on võimatu praktikale ja veel vähem tööle saada. Kui ülikooliõpingute raames saabus aeg praktikale minna tahtsin minna ja hiljem töötada kuskil ettevõttes raamatupidamise osakonnas. Kahjuks ei õnnestunud ettevõttes praktikakohta leida. Pärast seda otsustasin, et proovin siiski leida praktikakoht raamatupidamisbüroos. Sisestasin googlisse “raamatupidamisbürood” ja saatsin esimestele büroodele oma motivatsioonikirja CV’ga. Nende hulgas oli ka IMG Numeri OÜ. Kokkuvõttes mind IMG Numerisse ka praktikale võeti ja kevadel pakuti mulle siin ka tööd.

Kuidas su esimesed kuud Numeris kulgesid? Justnimelt kulgesid. 😊
Esimesed kuud olid päris erinevad. Midagi õppisin kiiresti ja probleemideta, samas oli ka raskemaid hetki, kus tegin vigu. Kuigi mul pole raamatupidamises palju kogemusi oli see minu jaoks osaliselt võimalus oma võimeid proovile panna. Pealegi oli mul mentor, kes mind alati õpetas, toetas ja aitas. Samuti on mul juht, kes vajadusel aitas ja selgitas mulle arusaamatuid asju. Üldjoontes võib öelda, et vaatamata tekkinud raskustele möödusid esimesed kuud päris hästi ja vaheldusrikkalt.

Mida sa kõige rohkem pelgasid tööle asudes, aga tegelikult ei osutunud see üldse tõeseks?
Kõige tõsisem mure oli kolleegidega ühise keele leidmine. Enamus Numeri töötajaid on suurte kogemustega ja minu vanematega umbes samaealised inimesed. Mõtlesin, et põlvkondadevahelise erinevuse tõttu on päris raske ühist keelt leida ja valitseb väga pingeline õhkkond. Tegelikkuses läks teistmoodi, tunnen end kontoris üsna mugavalt ja suhtlen kolleegidega vabalt.

Mis on kõige põnevam töö osa, mis on selline, mis paneb sind hüüdma: jess, seda ma teen kohe!
Kui mulle anti esimene ettevõte, millega hakkasin tegelema. Põnevus tekkis siis, kui kirjutasin kliendile esimest kirja ja hiljem esimest deklaratsiooni esitades. Muidugi aitab mind minu mentor, sest eelnev töökogemus mul puudub. Tunnen et ajaga tuleb vastutustunne, mis aitab aru saada raamatupidajate tegelikust tööst ja selle tähtsusest.

Millisena Sa näed raamatupidajate tulevikku?
Arvan, et edaspidi muutub raamatupidaja rutiinne töö lihtsamaks. Kogu dokumentatsioon on digitaalne, kõik arvutused tehakse juba programmis ning raamatupidaja peab kontrollima, et kõik oli õige ja vajadusel klienti nõustama. Samuti tundub, et pigem muutub kodu töötegemise kohaks ja kontoripinnad jäävad väiksemaks.

Kuidas end motiveerid, mis Sind köidab?
Olen jõudnud arusaamisele, et kõige rohkem motiveerivad mind inimesed, kes mind erinevates olukordades toetavad ja aitavad. Viimasel ajal on olnud palju erinevaid sündmusi, kui olen peaaegu tahtnud alla anda ja mitte midagi teha. Inimesed, kes sellistel hetkedel olid minu kõrval, nõuga aitasid või toetasid, motiveerisid mind edasi liikuma. Tööväliselt motiveerivad mind erinevaid asjad, mis on pigem isiklikud ja jätan need enda teada 😊.

Kui sul oleks supervõime siis….?
Kui mul oleks supervõime siis teeksin nii, et kõik lemmikloomad, kes mingil põhjusel jäänud üksinda, leiaksid endale kodu ja ühtegi varjupaika poleks vaja avada.
See on minu jaoks väga oluline ja suur teema. Minu pere on alati aidanud hüljatud loomi, eriti kasse ja koeri. Kõik sai alguse minu vanaemast, kes käis varjupaigas abiks. Vanaema on tänavalt mitmeid loomi koju viinud. Oli ka neid loomi, kes elasid ajutiselt meie juures varjupaiga palvel, juhul kui neil omal ruumipuudus tekkis. Hiljem kui vanaema kolis kodumaale, oleme mina ja minu vanemad püüdnud võimalusel loomi aidata. Väga kurb on näha, et iga aastaga hüljatakse loomi aina rohkem ja rohkem.

VICTORIA POSITIIVNE, KINDLAMEELNE JA VÄGA HEA KUULAJA – JUHENDAJA LEENA

Mis tundeid tekitas, kui pakuti võimalust olla mentor alles alustavale raamatupidajale?
Minule ei olnud see ootamatu ja võõras, kuna mul on natuke kogemust juba varasemast ajast. Meie hakkasime kohe koos tööle ja minu esimene eesmärk oli selgeks saada, kui palju minu juhendatav oskab ja varem raamatupidamisega kokku on puutunud.
Kui see oli selge, oli juba palju lihtsam koos tööle hakata. Alustasime ikka lihtsamatest töölõikutest – firma tundma õppimisest, arvete sisestamisest, vaatasime eelnevaid perioode, mis seal on tehtud (millega firma tegeleb, missugused kulud on).
Ma elasin kaasa tema arengule ja soovisin väga näha, et ta oma mõtetes saaks aru, miks ta midagi teeb. Meie eesmärk ei olnud kiiresti töö ära teha, vaid saada aru, miks me seda teeme.
Mida paremini sa tunned klienti, seda lihtsam on raamatupidamist teha. Iga numbri taga on elu ja mõte.

Mida sa pelgasid juhendamise juures kõige rohkem, aga tegelikult oli hirm asjata?
Võin täna päris ausalt öelda, et mul ei olnud mingit hirmu. Ma olin temaga varem kohtunud ja rääkinud. Osalesin vestlusel, kui ta meile praktikale kandideeris.
Praktikal olles sain olla tema praktikajuhendaja ja teda juba ka tundma õppida.

Kas juhendamine andis sulle ka mingi uue vaatenurga ja mõtte, miks selline roll, väljakutse vastu võtta?
Öeldakse, et kui sul laps läheb 1. klassi, siis ole valmis lapsevanemana, sa lähed ka uuesti 1 klassi.
Sa pead suutma lihtsate sõnadega, alles alustavale ja varasema töökogemuseta raamatupidajale, selgitada raamatupidamise maailma (bilanss, kasumiaruanne jm).
Kui sa ühel hetkel mõtled, et areng peaks toimuma tasapisi, aga näed, et juhendatav saab ühel hetkel aru ja liigub kiiretel sammudel edasi, on ju hea tunne, et sa suutsid õpetada nii, et inimene sai aru.
Ta kasvab ja temast tulebki välja tõeline raamatupidaja – lill läheb õide.

Kuidas end motiveerid, mis Sind köidab?
Kõige tähtsam on, et tuju peab olema hea. Hea tuju tekib, kui teen omale meelepäraseid tegevusi. Naudin hommikukohvi, räägin perega, hakkan tegutsema. Mõtlen kuidas päevale rõõmsalt vastu minna.
Mulle meeldib jagada komplimente ja positiivset energiat. Olen arvamusel, et kui sa jagad välja head saad sa täpselt sama ka tagasi.

Kui sul oleks supervõime siis….?
Soovin vaid üht, et kõikidel oleks tervis korras – nii füüsiliselt kui vaimselt. Igaüks võiks mõelda, et endist sõltub väga palju – tee väike samm midagi enda jaoks. See väike samm teeb sind õnnelikuks – KIIDA ENNAST.