Riigikogu kiitis 4. detsembril 2024 heaks tulumaksuseaduse muudatused, mis hakkavad kehtima alates 1. jaanuarist 2025. Olulisemad sisulised muudatused võib kokku võtta alljärgnevalt:
- Residendist füüsilise isiku üldist maksuvaba tulu ei suurendata 700 euroni kuus ning nn. maksuküüru kaotamine koos maksuvaba tulu piirmäära tõusuga lükatakse edasi 2026. aastasse. Seega ei toimu alates 2025. aastast muudatusi füüsilise isiku maksuvaba tulu arvestuses ning maksuvaba tuluna saab teatud juhul endiselt kasutada kuni 654 eurot kuus (kui isiku kogutulu ei ületa kehtivaid maksuvaba tulu piirmäärasid).
- Välislähetuse maksuvaba päevaraha piirmäära suurendatakse 50 eurolt 75 euroni, olenemata välislähetuse sihtkohariigist. Endiselt saab seda maksimaalset piirmäära kasutada välislähetuse esimese 15 päeva puhul ja mitte rohkem kui 15 päeva ühes kuus. Ülejäänud välislähetuse päevade maksuvaba päevaraha piirmäära suurendatakse 32 eurolt 40 euroni.
- Isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist tööandja ettevõtlusega seotud töösõitude eest suurendatakse 30 sendilt 50 sendini kilomeetri kohta, kuid sellise maksuvaba hüvitise kogusumma ei tohi ületada 550 eurot ühes kalendrikuus (kuni 2024.a. lõpuni on vastav piirmäär 335 eurot kalendrikuus).
- Maksuvabade tervise- ja spordikulude hüvitamise ainsaks piirmääraks jääb 400 eurot aastas. Kaotatakse täiendav kvartaalne 100-eurone piirmäär. Maksuvabade tervise- ja spordikulude loetellu lisatakse massaažiga seotud kulutused ning tervisekulude hüvitamise rakendusala laiendatakse (lisaks seni kehtivatele teenustele) ka teenusele, mida osutab tervishoiuteenuse osutamise tegevusloaga isik hambaravi või psühholoogilise ravi raames ning toitumisnõustamise teenusele, mida osutab kutsega toitumisnõustaja.
- Maksuvaba piirmäära töölepingu alusel töötava töötaja (kelle elukoht asub vähemalt 50 km kaugusel töökohast ja kelle omandis ei ole lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara) majutuskulude katmisel suurendatakse Tallinnas ja Tartus 200 eurolt 500 eurole ja mujal Eestis või välisriigis 100 eurolt 250 eurole.
- Maksuvabade esinduskulude fikseeritud kuumäära suurendatakse 32 eurolt 50 eurole. Seega maksustatakse alates 2025.a. igakuiselt 22/78 tulumaksuga esinduskulusid juhul, kui nende üldsumma ületab 50 eurot pluss 2% ettevõtte poolt samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast.
- Laevapere liikmele ja tsiviilõhusõiduki meeskonnaliikmele reisil viibimise ajal antava toitlustamise maksumuse maksuvaba piirmäära tõstetakse 10 eurolt 20 eurole isiku kohta päevas.
- Ettevõtlusega seotud kulude mõistet laiendatakse nii, et see hakkab hõlmama kõiki mõistlikke ja vajalikke kulusid, mida tööandja teeb tervisele ohutu töökeskkonna loomiseks ja tagamiseks ning töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmiseks, sealhulgas töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevate kohustuste täitmiseks. Nii ei ole enam ainsaks eelduseks nende kulude otsene seos töötervishoiu- ja tööohutuse seadusega või töötervishoiuarsti ettekirjutusega.
- Reklaami eesmärgil üle antud kauba või osutatud teenuse maksuvaba piirväärtust suurendatakse 10 eurolt 21 eurole (väärtus ilma käibemaksuta).
- Tulumaksusoodustusega ühingud võivad teatud tingimustel anda maksuvabalt meeneid noortelaagris või spordilaagris osalejale. Mõlemal juhul tõstetakse sarnaste meenete maksuvaba piirmäära 32 eurolt 85 eurole osaleja kohta.
- Ukraina toetuseks tehtavate maksuvabade kingituste ja annetuste saajate nimekirja lisatakse mittetulundusühing Freedom Convoy.
Lõpuks on oluline silmas pidada, et varem 2023.a. vastuvõetud tulumaksumuudatuste tulemusena tõuseb alates 1. jaanuarist 2025 Eestis tulumaksumäär ning kaob madalam ettevõtte tulumaksu määr regulaarselt jagatavale kasumile:
- Füüsilise isiku ja ettevõtte tulumaksu määra tõstetakse seniselt 20%-lt 22%-le ning kaotatakse regulaarselt jagatavale kasumile alates 2019.a. rakendatud madalam 14% ettevõtte tulumaksu määr.
- Ettevõtte tulumaksumäära tõus mõjutab muuhulgas ka erisoodustuste maksukoormust, mis kasvab 66.25%-lt 70.52%-ni erisoodustuse hinnast.